Co robić ze zbyt wysokim zadłużeniem?

Co robić ze zbyt wysokim zadłużeniem?Problem dynamicznego wchodzenia w spiralę zadłużenia dotyczy ogromnej części społeczeństwa, ale także budżetów państw. Przekraczanie progów ostrożnościowych to ryzyko dla wszystkich obywateli. Gospodarka, która ufa nadmiernie kredytowi prędzej, czy później zostaje skazana na długoterminowe ubóstwo, bankructwo, pogorszenie nastrojów społecznych. Zbyt wysokie zadłużenie to zatem problemy makro i mikroekonomiczny. W jaki sposób podchodzić do optymalizacji spirali zadłużenia?

Profesjonalne zarządzanie zadłużeniem

Kredytobiorca, szczególnie ten nierzetelny jest mocno zagrożony przez nowoczesne instrumenty obrotu zadłużeniem. Kredytodawca nie musi bowiem męczyć się z odzyskiwaniem zadłużenia na własną rękę. Wystarczy, że sprzeda zadłużenie na dedykowanych giełdach, a to firma zewnętrzna zadba o dalszą, najczęściej bardzo problematyczną windykację. Nieuczciwy kredytobiorca zmaga się nie tylko z komornikami, z rozprawami sądowymi, z pogorszeniem jakości życia. Dochodzi do tego często wpisanie do rejestrów dłużników. Osoba, która nie spłaca swoich zobowiązań życiowych terminowo traci zaufanie różnorodnych instytucji, także komercyjnych. Podpisanie jakiejkolwiek umowy w takim przypadku bywa często niemożliwe. Wysokie zadłużenie można jednak optymalizować i to bardzo dobra wiadomość. Jednym z najważniejszych kroków jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W Polsce sprawy tego typu toczą się najczęściej kilka lat. Średnio to pięć lat. W środowisku międzynarodowym upadłość konsumencka jest szybsza, dlatego wielu dłużników przenosi swoje interesy do innych krajów, ponieważ taki człowiek i tak nie ma zbyt wiele do stracenia. Niektóre uregulowania prawne działają na korzyść dłużnika. Komornik nie zabiera środków na podstawowe utrzymanie. Pensja minimalna nie jest zatem zagrożona przejęciami. Optymalizacja zadłużenia zaczyna się najczęściej od przystosowania się do niższych warunków codziennego funkcjonowania. Niektórzy dłużnicy zapewniają sobie optymalizację podatkową, przenoszą interesy do rajów podatkowych, przepisują majątek na członków rodziny. To bardzo ryzykowny proces, który wymaga odpowiedniego prowadzenia prawnego. Odwiedź ten link, aby zasięgnąć po więcej informacji.

Optymalizacja zadłużenia i problem lichwiarskich pożyczek

Ze spirali zadłużenia można wyjść poprzez zaciąganie tańszych kredytów przeznaczonych na spłatę najdroższych pożyczek. Wystarczy wykorzystać w tym celu pożyczki od inwestorów prywatnych, np. za pośrednictwem paneli pożyczek społecznościowych. Optymalizacja drogiego kredytu tanim, do tego z rozłożeniem korzystnych rat to szansa na uspokojenie najbardziej ryzykownych kredytodawców. Spirala zadłużenia wymaga natychmiastowych działań. Lepiej odpowiadać na wszystkie pisma, uprzedzać wypadki. Każdy monit kredytobiorcy kosztuje, a opłaty pochodzą z twojej kieszeni. Nadmierne zadłużenie to problem globalny, doprowadzający wiele osób na skraj, do prawdziwej biedy i załamania nerwowego. Kredytodawca powinien w takiej sytuacji wykazać minimum dobrej woli pod warunkiem, że kredytobiorca pragnie uregulować własne interesy w prawidłowy sposób. Jeżeli wpadasz w spiralę zadłużenia nie ze swojej winy udaj się do rzecznika praw konsumentów, zbieraj dowody, szukaj pomocy u doradców podatkowych. Aktualnie rozpoczęła się walka z lichwiarskimi instytucjami pożyczkowymi. Spirala zadłużenia to problem, ale nie bez wyjścia. Przy dobrym zarządzaniu długiem jesteś w stanie spłacić wszystkie zobowiązania i wyjść na prostą. W międzyczasie wystarczy funkcjonować w oparciu o pensję minimalną i wynegocjować normalne warunki z kredytodawcami.

Komentarze